W sobotę 24 listopada w Rycerce Górnej odbył się wspólnotowy Dzień Skupienia dla wszystkich Rycerzy i członków wspomagających oraz czcicieli Rycerstwa Świętego Michała Archanioła diecezji bielsko-żywieckiej. W związku z tym, że w tym roku przypada 25 lat powstania Rycerstwa św. Michała Archanioła w Polsce, diecezja bielsko-żywiecka przygotowuje się do tych uroczystości nowenną, która ma być odprawiana przez najbliższe 9 miesięcy. Właśnie w Rycerce w tym wyjątkowym dniu rozpoczęto tę szczególną nowennę. W każdy następny miesiąc nabożeństwo będzie przygotowywała inna parafia. Serdecznie zachęcamy do udziału w tych nabożeństwach.
Na zaproszenie opiekuna Rycerstwa do Rycerki Górnej zjechali Rycerze i członkowie z całej diecezji, a wyjątkowym gościem był Biskup Senior Tadeusz Rakoczy. Również w ten dzień zaszczycili swoją obecnością ks. Jan Gawlas – proboszcz parafii w Rycerce Górnej, ks. proboszcz Jerzy Wojciechowski – opiekun Rycerstwa w Lipniku, ks. Krzysztof Bojan – opiekun Rycerstwa w Aleksandrowicach.
W tym dniu do grona Rycerzy dołączyły cztery osoby. Była również możliwość przyjęcia szkaplerza św. Michała Archanioła.
Ksiądz Biskup Senior Tadeusz Rakoczy w swojej homilii powiedział, że czasem trzeba zatrzymać się, wyciszyć i zastanowić nad tajemnicą Zmartwychwstania. Wiara i nadzieja muszą ożywiać nas wszystkich, zwłaszcza tych zrzeszonych w Rycerstwie, a Michał Archanioł ze swoim zawołaniem: Któż jak Bóg staje dzisiaj przed człowiekiem XXI wieku, który w społeczeństwie ogarniętym pychą mówi – Któż jak Ja.
W imieniu Michała Archanioła zawarta jest wdzięczność za dobre użycie wolności. Współcześni ludzie nie widzą zagrożeń, jest to podyktowane podszeptami szatana.
Musimy pozbyć się złudzeń, że człowiek może być szczęśliwy gdy odrzuci Boga, zignoruje Jego obecność, nie będzie się z nim liczył w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Historia pokazuje, że ci którzy marzą o zbudowaniu na ziemi raju bez Boga tworzą raczej nowe piekło, i musimy ciągle uczyć się mądrze wybierać, odróżniać dobro od jego pozorów, prawdę od kłamstwa, szczęście od złudzeń. Każdy powinien sobie zadać pytanie: kim dla mnie jest Bóg. Czy nie stworzyłem sobie jakiegoś fałszywego obrazu Boga, który doskonale pasuje do mojego dobrego samopoczucia, ale nie prowadzi do zbawienia. Święty Michał Archanioł ostrzega nas przed igraniem ze złem, wzywa nas do walki o wrażliwość sumienia, by nie zatarła się w naszym sercu i prawodawstwie granica między dobrem a złem. Święty Michał Archanioł podaje nam miecz modlitwy, postu i ofiary. Wzywa, by ukryć się pod jego skrzydłami. Walka nie skończyła się, z nieba przenosi się na teren ludzkiego serca, a nasz patron wzywa nas do bezkrwawego boju o królestwo Boże w sobie i w innych, w Kościele i na całym świecie. Uporządkujmy nasze życie, aby Bóg stale w nim był obecny i na pierwszym miejscu. Jak wspomniał ks. biskup, Jan Paweł 2 odnosił się Michała Archanioła ze szczególną czcią, przez całe życie zachęcał, by każdy szukał oparcia przez wstawiennictwo Michała Archanioła.
Z radością trzeba stwierdzić, że kult Michała Archanioła, modlitwy wstawiennicze Rycerzy, oraz świadomość tego, że walka ze złem jest naszą wspólną walką dodaje wszystkim siły. Jak podkreślił opiekun Rycerstwa, ks. Tadeusz, największa siła jest we wspólnocie, w tym, że trwamy razem i się wspieramy oraz że potrafimy wznieść się ponad nasze zwykłe ludzkie słabości, ograniczenia i podziały dążąc do jedności.
Któż jak Bóg!